Szkoła Podstawowa nr 1
w Mierzęcicach

logo erasmus

Wycieczka uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach - „Szlakiem Zamków Jurajskich”.

 

IMG 20250608 WA0024  W ramach realizowanego projektu unijnego „ Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej Nr 1 w Mierzęcicach ” uczniowie naszej szkoły w dniu 26.05.2025 r mieli okazję zwiedzić trzy zamki na „ Szlaku Orlich Gniazd ”.                                                                                                    Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzenia Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Leśniowie słynącym z wielu cudów i łask. Po zwiedzeniu Sanktuarium, nabraniu wody z cudownego źródełka oraz zakupie leśniowskich słodyczy – cegiełek, młodzież wyruszyła w dalszą drogę. Zanim rozpoczęło się zwiedzanie ruin pierwszego zamku w Olsztynie pod Częstochową to po drodze warta zobaczenia i „ zdobycia ” okazała się malownicza Góra Biakło z której rozpościerał się wspaniały widok na już bardzo nieodległy zamek. Następnie spacer po błoniach zamkowych oraz zamku. Młodzi turyści poznali trochę historii tego niezwykłego obiektu, zrobili pamiątkowe zdjęcia i ruszyli dalej. Schodząc z zamku do autokaru pod stopami niejednokrotnie podziwiali mezozoiczne amonity pięknie zachowane w wapiennej skale. Druga atrakcja to zamek Pilcza w Smoleniu. Tutaj znowu malownicze ruiny ale trochę inne niż wcześniej. Była możliwość stromego wspinania się po dobudowanych drewnianych stopniach wysoko w górę aż na najwyższą wieżę na zamku z czego uczniowie chętnie skorzystali. Z wieży rozciągał się malowniczy widok na daleką okolicę porośniętą lasami i sterczącymi pojedynczymi skałkami a w oddali ledwo dostrzegalne ruiny zamku w Ogrodzieńcu, który miał być ostatnim etapem wycieczki. Przed zwiedzaniem ogrodzienieckiego zamku młodzież zjadła zasłużony obiad a potem znów w drogę. Zamek w Ogrodzieńcu to majestatyczna budowla i jeden z największych zamków w Polsce. Zwiedzanie go zajęło trochę czasu i kosztowało niemało wysiłku. Niejeden raz trzeba było się wspinać do poszczególnych komnat czy wież znajdujących się na różnych poziomach. Ta potężna budowla obronna budziła w nas podziw i respekt dla budowniczych tamtych czasów. Na koniec, w drodze powrotnej do autobusu szybki zakup pamiątek i ostatnie zdjęcia.

   Zaplanowany program wycieczki został w pełni zrealizowany. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę geograficzną, historyczną i przyrodniczą. Mieli możliwość poznać w praktyce północną część Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej i to nie tylko samych zamków ale również krajobrazu : ostańców, zrozumieć zjawiska krasowe oraz procesy kształtujące otoczenie w różnych okresach geologicznych. Uczyli się obserwacji przyrody, orientacji w terenie, spostrzegawczości i korzystania z mapy. Aby być świadomym i dobrym turystą musieli się odpowiednio przygotować do „ wyprawy ” : plecak, buty, odpowiedni ubiór na każdą pogodę, prowiant, telefon itd. Ważnym doświadczeniem wyniesionym z wycieczki pozostanie na pewno umiejętność współpracy, pomocy w trudniejszych sytuacjach, wzajemnej życzliwości i koleżeńskości. 

 

* * * * * *

logo erasmus

"Bo świat to my" – wyjątkowy piknik szkolny i gminny z okazji Dnia Dziecka w Mierzęcicach współfinansowany z projektu unijnego "Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach".

IMG 20250530 184628  W piątek, 30 maja, teren wokół Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach zamienił się w tętniące życiem miejsce pełne śmiechu, radości i rodzinnej atmosfery. Wszystko za sprawą wyjątkowego wydarzenia – wspólnego pikniku szkolnego i gminnego, zorganizowanego z okazji Dnia Dziecka pod hasłem "Bo świat to my". To niezwykłe święto zgromadziło dzieci, rodziców, nauczycieli oraz mieszkańców gminy, którzy wspólnie celebrowali radość, wspólnotę i siłę młodego pokolenia.

  Jednym z celów tego wydarzenia było budowanie wspólnoty szkolnej i integracja uczestników projektu unijnego z całą społecznością szkolną i lokalną, zacieśnianie więzi między uczniami, rodzicami, nauczycielami oraz partnerami projektu, wzmacnianie poczucia przynależności uczniów do społeczności szkolnej. Zrealizowano również cele społeczne i równościowe takie jak - promowanie postaw wzajemnego szacunku i współpracy, wyrównywanie szans poprzez wspólne uczestnictwo w atrakcjach i aktywnościach piknikowych, zwiększenie zaangażowania rodzin uczniów w życie szkoły i wsparcie dla dzieci z trudnościami edukacyjnymi lub społecznymi.

  Wspólne świętowanie – Szkoła Podstawowa nr 1 i Gminny Ośrodek Kultury razem

  Pomysł połączenia pikniku szkolnego z wydarzeniem organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzięki wspólnemu wysiłkowi wielu instytucji udało się stworzyć barwną i różnorodną imprezę, która zadowoliła zarówno najmłodszych uczestników, jak i dorosłych.

  Program imprezy był niezwykle bogaty. Dzieci mogły korzystać z dmuchańców, strefy zabaw i animacji prowadzonych przez profesjonalnych animatorów . Nie zabrakło też warsztatów plastycznych - stoisko Erasmusa z rękodziełem, quizu matematyczno-polonistycznego, warsztatów edukacyjnych - doświadczeń, które łączyły zabawę z nauką oraz  konkurencji sportowych z nagrodami, a także stoiska ze słodkościami i owocami.

  Na scenie – młode talenty i kolorowe występy

  Centralnym punktem wydarzenia był występ artystyczny uczniów naszej szkoły. Hasło przewodnie "Bo świat to my" znalazło swoje odzwierciedlenie nie tylko w nazwie pikniku, ale również w przesłaniu zaprezentowanej piosenki, bo to dzieci są przyszłością i wartością, o którą należy dbać i którą trzeba wspierać.

  Atrakcje dla całych rodzin

  Organizatorzy zadbali również o liczne atrakcje towarzyszące –  stoisko graficzne,  kolorowanka XXL, loterię fantową, food-trucki. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się również pokazy służb mundurowych tj. Straży Granicznej, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mierzęcicach, Kół Łowieckich „Sokół” i „Jeleń”.

  Nie zabrakło także miejsca na chwilę relaksu – na trawie rozłożono koce i leżaki, gdzie można było odpocząć, porozmawiać czy po prostu nacieszyć się piękną pogodą i towarzystwem.

  Wspólnota, radość, przyszłość

  Piknik "Bo świat to my" udowodnił, że wspólne działanie szkoły oraz instytucji kultury jaką jest Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach może przynieść niezwykłe efekty. To wydarzenie nie tylko dało dzieciom ogromną radość, ale również zintegrowało społeczność i przypomniało, jak ważne są wspólne chwile spędzone razem.

  Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy wzięli udział w Festiwalu Kolorów, który stał się symboliczną klamrą zamykającą dzień pełen emocji, zabawy i pozytywnej energii.

  Bo świat naprawdę należy do dzieci – a dorośli mogą tylko z dumą i radością wspierać ich w budowaniu lepszej przyszłości.

  Piknik ten został współfinansowany z projektu unijnego "Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach".

  Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

* * * * * *

PL Dofinansowane przez Unię Europejską POS

Niezwykły świat zwierząt- wycieczka do Orientarium Zoo w Łodzi.

20250509 115407  9 maja 2025r. uczniowie uczestniczący w projekcie unijnym "Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach" wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Orientarium Zoo w Łodzi. Była to doskonała okazja do poznania fascynującego świata zwierząt z Azji Południowo- Wschodniej.

  Orientarium to nowoczesny kompleks będący częścią łódzkiego ogrodu zoologicznego, który zachwyca nie tylko swoją architekturą, ale przede wszystkim niezwykłą różnorodnością prezentowanych gatunków. Uczniowie mogli z bliska zobaczyć słonie indyjskie, orangutany, niedźwiedzie malajskie oraz wiele egzotycznych ryb, gadów i płazów. Dzięki pani przewodnik wysłuchali mnóstwo ciekawostek, które na pewno zapadną im w pamięci. Jedną z największych atrakcji był podwodny tunel, który pozwolił uczestnikom obserwować rekiny i płaszczki pływające tuż nad ich głowami.

  Wszystkie cele i założenia programowe wycieczki zostały zrealizowane: podczas zwiedzania uczniowie nie tylko podziwiali zwierzęta, ale również zdobywali wiedzę na temat ich naturalnych środowisk życia, zagrożeń wynikających z działalności człowieka oraz działań podejmowanych na rzecz ochrony przyrody. Kształtowali również umiejętność obserwacji i wyciągania wniosków- mieli możliwość fotografowania wybranych okazów. Wspólne wyjazd sprzyjał także budowaniu relacji i współpracy w grupie.

  Oprócz zwiedzania uczniowie mieli okazję do odpoczynku podczas wspólnego obiadu w restauracji znajdującej się na terenie Orientarium. Nie zabrakło również chwil na pamiątkowe zdjęcia.

  Wszyscy uczestnicy wrócili z wyjazdu z mnóstwem wrażeń oraz głowami przepełnionymi wiedzą i sercami otwartymi na piękno przyrody.

  Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

* * * * * *

PL Dofinansowane przez Unię Europejską POS

Harmonogram Form Wsparcia HFW-FESL.06.02-IZ.01-028G/23-2025-05-002

 

Link >>>

 

* * * * * *

PL Dofinansowane przez Unię Europejską POS

Wycieczka do kopalni "Guido"

IMG 20250320 105604  Zwiedzanie kompleksu węglowego w Zabrzu - fascynująca podróż do górniczej przeszłości w ramach Projektu Unijnego Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach.

  Zabrze to miasto o bogatej tradycji górniczej, które od lat przyciąga turystów chcących zgłębić tajemnice wydobycia węgla. Jednym z najbardziej unikalnych miejsc na mapie Polski jest kompleks węglowy w Zabrzu, obejmujący Kopalnię Guido i Sztolnię Królowa Luiza. To niezwykłe atrakcje, które pozwalają na autentyczne doświadczenie górniczej historii i technologii.

  20 marca 2025 roku uczniowie uczestniczący w projekcie unijnym Wyrównujemy szanse w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach wybrali się do Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Wszystkie cele i założenia programowe wycieczki zostały zrealizowane: uczniowie podczas zwiedzania zobaczyli autentyczne chodniki górnicze, maszyny wydobywcze, a także doświadczyli pracy górnika dzięki interaktywnym pokazom. Przewodnicy opowiadali fascynujące historie i demonstrowali działanie sprzętu, co uczyniło wizytę niezwykle realistyczną.

  Zwiedzanie kompleksu węglowego w Zabrzu to nie tylko lekcja historii, ale także niezapomniana przygoda. To okazja, by zobaczyć na własne oczy, jak wyglądało życie górników i jak funkcjonował przemysł węglowy. To także doskonałe miejsce dla osób zainteresowanych historią i technologią.

  Kompleks węglowy w Zabrzu to miejsce, które warto odwiedzić!

  Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Unia Europejska ani podmiot udzielający dotacji nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

 

 

* * * * * *