Wycieczka klas trzecich gimnazjum do Pałacu Młodzieży w Katowicach

20180926 115426  26 września odbyła się wycieczka klas trzecich gimnazjum do Pałacu Młodzieży w Katowicach. Wyjazd został zorganizowany w ramach projektu „ Moja szkoła Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Mierzęcicach moją szansą” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego.

  Uczniowie naszej szkoły mogli uczestniczyć w ćwiczeniach laboratoryjnych z fizyki i chemii. W trakcie zajęć z fizyki młodzież obserwowała podstawowe prawa i zjawiska optyczne. Nie zabrakło soczewek, luster, pryzmatów. Uczniowie wykonali również doświadczenie celem, którego było wyznaczenie ogniskowej soczewki skupiającej.

  Na zajęciach z biologii komórki uczniowie zapoznali się z budową komórki roślinnej oraz budową i działaniem mikroskopu.  Mogli samodzielnie wykonać preparat  oraz obejrzeć go pod mikroskopem.  Uczniowie poznali również tajniki wykonywania rysunku biologicznego. Przeprowadzili również eksperyment na żywej komórce, obserwowali taniec chloroplastów i szukali igieł - ale nie w stogu siana, lecz w soku z aloesu.

  Pracy było  ogromnie dużo, ale ponieważ  zajęcia były bardzo ciekawe czas minął szybko. Doświadczenia te ułatwiły zrozumienie elementów optyki oraz budowy komórki. Wiemy, iż rozpaliliśmy nie jedno źródło światła.