Centrum Edukacji Przeciwpożarowej

20181115 084739  15 listopada klasa IV c wraz z wychowawcą odwiedziła Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Chorzowie. Miejsce to zostało stworzone po to, by w prosty i atrakcyjny sposób realizować program profilaktyczno-edukacyjny, mający na celu uczenie podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Centrum Edukacji Przeciwpożarowej składa się z dwóch części: części edukacyjnej tzw. „Ścieżki bezpieczeństwa”, podzielonej na sektory tematyczne, oraz części zabawowej tzw. „Małej Strażnicy”. Powierzchnię centrum wypełniają sektory tematyczne obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury takie jak: pożary mieszkań, pożary lasów, wypadki drogowe, katastrofy budowlane, zagrożenie czadem oraz tzw. „Mała Strażnica” z samochodem pożarniczym. Ostatnie miejsce zwłaszcza przypadło do gustu naszym uczniom. Zajęcia w prosty, jasny i atrakcyjny sposób nauczyły naszych uczniów podstawowych zasad ochrony przeciwpożarowej. Czwartoklasiści po przejściu ścieżki edukacyjnej dowiedzieli się, czym jest czad, czyli tlenek węgla, jak powstaje i dlaczego jest niebezpieczny oraz  poznali zagrożenia związane z pożarem, wypadkiem drogowym i katastrofą budowlaną . Nie zabrakło też elementów preorientacji zawodowej, ponieważ uczniowie poznali pracę strażaka. Miejsce było dla klasy dużą atrakcją, gdyż w bardzo realistyczny sposób prezentuje skutki pożarów i wypadków. Wycieczka to nie tylko edukacja i profilaktyka, ale także rozwijanie kompetencji społecznych. Czwartoklasiści ćwiczyli w praktyce zamawianie posiłku w restauracji, korzystanie z tak zwanych „kiosków”. Co najważniejsze jednak: uczyli się samodzielności. Miło było też zauważyć, że potrafili poprosić o pomoc swoich kolegów, gdy napotykali jakieś problemy, przy składaniu zamówień.

Bezpieczny w sieci

erodo