Szkolny  Konkurs  Plastyczno - Literacki

„WOLNOŚĆ W BIELI I CZERWIENI ”

Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 1 im. T. Kościuszki w Mierzęcicach

Cele konkursu:

Rozwijanie wyobraźni, zainteresowań plastycznych i literackich wśród dzieci, Doskonalenie umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę, Promowanie twórczości dziecięcej, Rozbudzanie patriotyzmu.

Uczestnicy konkursu

W konkursie mogą brać  uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych oraz oddziałów gimnazjalnych.  Konkurs jest podzielony na  3  kategorie wiekowe:

• uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych

– ilustracja do wybranego wiersza:

„Co to jest Polska?” Czesław Janczarski

„Moja mała Ojczyzna” Joanna Białobrzeska

• uczniowie klas 4 – 6 szkół podstawowych

- ilustracja do wybranego wiersza:

„Twój dom” Wanda Chotomska

„Tu wszędzie Polska” Tadeusz Kubiak

• uczniowie klas 7-8 i oddziału gimnazjalnego

-  ilustracja do wybranego  wiersza:

„Bagnet na broń” Władysław Broniewski

„Oblicze Ojczyzny” Tadeusz Różewicz

Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest zilustrowanie jednego wybranego wiersza z podanych powyżej. Ilustracja powinna być umieszczona na  kartce formatu A3 lub A4. Technika pracy dowolna,  płaska. Praca konkursowa na odwrocie powinna być opatrzona kartą informacyjną: imię i nazwisko, klasa.

Prace należy oddać do wychowawców lub do sali 19 do dnia 21września 2018 r.
Wystawa wybranych przez komisję prac odbędzie się w  Szkole Podstawowej nr 1 i w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Jana Pawła II w. Mierzęcicach.

Wiersze do wyboru >>>

Organizatorzy:

Barbara Gryczka

Maria Śliż

Bezbłędnie dla Niepodległej

DSC 0557   Gdy mówimy o Polsce, w naszych myślach pojawiają się setki barwnych obrazów i dźwięków  - wyzłacane pszenicą pola na równinach Mazowsza, płaczące wierzby przy drogach, bocianie gniazda, skoczne kujawiaki i mazurki tańczone w karczmach, szlacheckie dwory i cała bogata, piękna polska tradycja, która przechodząc do historii – wciąż jest aktualna.

To początek wyjątkowego dyktanda w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach – dyktanda w biało – czerwonych barwach. Już po raz siedemnasty odbył się tutaj   Gminny Konkurs Ortograficzny o tytuł  Mistrza Ortografii 2018.

W tym roku jednak – konkurs wyjątkowy i niepowtarzalny.  W 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości szkolni mistrzowie ortografii w patriotycznych nastrojach zmierzyli się ponownie z pięknym -  ale  trudnym językiem ojczystym. Pisząc bezbłędnie dla Niepodległej, musieli stoczyć bój z polską ortografią i interpunkcją.  I  wyszli z niego zwycięsko!  A najlepszymi w  poszczególnych grupach wiekowych okazali się:

Klasa IV

• I miejsce  - Artur Dębowiec (Szkoła Podstawowa nr 1 Mierzęcice)
  • II miejsce – Tomasz Wiśniewski ( Szkoła Podstawowa Przeczyce)

Klasa V

• I miejsce  - Hanna Toborowicz ( Szkoła Podstawowa nr 1 Mierzęcice)
  • II miejsce – Marcin Chyla ( Szkoła Podstawowa Przeczyce)

Klasa VI

• I miejsce  - Mikołaj Konopacki ( Szkoła Podstawowa Przeczyce)
  • II miejsce – Łukasz Krzykawski  ( Szkoła Podstawowa nr 1 Mierzęcice )
  • III miejsce – Anna Hetmańczyk ( Szkoła Podstawowa nr 2 Mierzęcice)

Klasa VII

• I miejsce  - Krzysztof Wszelaki ( Szkoła Podstawowa nr 2 Mierzęcice)
  • II miejsce – Wiktoria Cebula( Szkoła Podstawowa nr 1 Mierzęcice )
  • III miejsce – Jakub Białas( Szkoła Podstawowa nr 2 Mierzęcice)

Wzruszające słowa piosenki wyśpiewanej przez trzecioklasistkę Magdalenę Góralczyk:

Kwiaty kwitną na łąkach,

karmi nas ziemia żyzna.

A księżyc błyszczący nocą,

szepcze: "To nasza Ojczyzna"

opowiedziały o miłości do ziemi ojczystej i ojczystego języka, który jest głównym elementem naszej tożsamości narodowej. A słowa znanego nam dobrze wiersza Władysława Bełzy Katechizm polskiego dziecka zaprezentowali nasi najmłodsi w szkole  Polacy – pierwszoklasiści – Matylda Puszyńska i Maciej Nowak. O wartości nauki i wzrastaniu w postawie umiłowania Ojczyzny przypomniała siódmoklasistka – przedstawicielka samorządu uczniowskiego SP nr 1 w Mierzęcicach – Kinga Opara.

Szczególny patronat nad  niepodległościowym dyktandem objął Wójt Gminy Mierzęcice Pan Grzegorz Podlejski, dziękując za promowanie poprawności językowej i idei szlachetnego współzawodnictwa międzyszkolnego.

Pamiętając i ucząc młode pokolenie patriotyzmu, szacunku wobec Ojczyzny i ojczystego języka, przypominając wzniosłe tradycje i ważne momenty w historii Polski oddajemy hołd tym, którzy tę  Ojczyznę uczynili  dla nas piękną i  wolną - Niepodległą.

erodo

Bezpieczny w sieci